خانه

/

تشخیص سنگ مرمریت و ویژگی های آن

تشخیص سنگ مرمریت و ویژگی های آن

خلاصه

سنگ مرمریت از خانواده مرمر بوده ولی هیچ شباهتی با هم ندارند سنگ مرمریت سنگ بر اثر دگرگونی به سه دسته مختلف مرمریت چینی، مرمریت کریستال و مرمریت ابر و باد تقسیم بندی می شوند و با توجه به کانی هایی که داراست در انواع رنگ های مختلفی یافت می شوند. هزینه بسیار مناسب این نوع سنگ ها سبب پرتقاضا و پرکاربرد بودن آن در فضاها و نماهای داخلی ساختمان ها شده است...

۱۴۰۳ سه شنبه ۱۲ تير
4بازدید
تشخیص سنگ مرمریت و ویژگی های آن

آشنایی با سنگ مرمریت

سنگ مرمریت از دسته سنگ های رسوبی بوده که از متامورفیسم سنگ های رسوبی تولید و به دست می آید. با توجه به درجه متامورفیسم و رشد کریستالها امکان تشکیلی سنگ های تزئینی مختلف با نام های متفاوت در ابعاد ریز و درشت وجود دارد که به دسته مرمریت های درشت بلور، خاکستری روشن یا سفید، کریستال و به مرمریت های کریستال سفید نیز به اصطلاح سنگ چینی می گویند. سنگ مرمریت در رنگ بندی های مختلفی با توجه به کانی های تشکیل دهنده آن به یکدست تولید و عرضه می گردد امروزه با توجه به انواع متنوع این سنگ از نظر رنگ و بازه قیمت فروش بسیار بالایی را دارا بوده و با توجه به استاندارد هر واحد تولیدی دسته بندی می شود. از جمله ویژگی های سنگ مرمریت می توان گفت در مقایسه با سنگ های تراورتن از چگالی بالاتری برخوردار بوده و اغلب بدون تخلخل تهیه و تولید می شوند.

از این رو کاربرد سنگ مرمریت در زمینه های مختلفی قابل مشاهده می باشد. سنگ مرمریت یا همان ماربل از تراکم رسوبات کربنات کلسیم حاصل شده و جزء سنگ های رسوبی شیمیایی می باشد در برخی مواقع می توان فسیل هایی دریافت این نوع سنگ مشاهده نمود که به دو دسته سنگ آهکی فسیل دار و سنگ آهکی متراکم شناخته شده که در بافت متوسط و شکری ریز یافت می شوند. با توجه به ویژگی های منحصر بفرد این سنگ ها، استفاده در ساختمان های بلند مناسب نبوده و به منظور نصب سنگ مرمریت از روش اسکوپ کردن بهره مند می شوند.

مهم ترین ویژگی های سنگ مرمریت

همانطور که اشاره کردیم سنگ مرمریت بدون تخلخل بوده و در نتیجه آب کمتری را به خود جذب می کنند با توجه به این موضوع می توان گفت خاصیت چسبندگی این سنگ ها بسیار کم بوده و از این رو نمی توان به راحتی برای نمای ساختمانها از سنگ مرمریت استفاده نمود. اغلب سنگ های مرمریت در رنگ سفید یافت می شود اما به دلیل وجود کانی های رنگی در بافت آن می توان در انواع رنگ های متفاوتی نیز مشاهده نمود. سنگ مرمریت مشکی یکی از سنگ های محبوب نمای داخلی است. تراکم این سنگ ها در مقایسه با سنگ های تراورتن بسیار زیاد بوده و با توجه به چگالی بالای سنگ مرمریت می توان گفت از وزن زیادی برخوردار می باشند. از دیگر ویژگی های این سنگ بی نظیر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • به دلیل مصرف سگمنت کمتر دارای شکستگی می باشند
  • قیمت این نوع سنگ ها در مقایسه با گرانیت ها بسیار مناسب می باشد
  • در انواع بافت، رنگ بندی و کیفیت مختلفی یافت می شود
  • ذخایر این سنگ ها در کشور در مقایسه با مرمریت های کشور ایتالیا و ترکیه بسیار بیشتر می باشد

تشخیص سنگ مرمریت و ویژگی های آن